Russia Names
 
Russia Names
 
Russia named its teams for the European Championships in Minsk, Belarus, Jan. 21-27, and the Winter Universiade in Krasnoyarsk, Russia, March 2-12 following the conclusion of the 2019 national championships.
 
The team that will compete at the World Championships will not be officially named until after Europeans. However, a Russian news outlet reported that Alexei Mishin said he has been ″instructed to prepare Elizaveta Tuktamysheva for this competition.″ 
 
Mishin told Sport24.ru that, “the composition was agreed with me, I approved it. Tuktamysheva hit the list of candidates for participation in the Universiade.”

Tuktamysheva has been released from hospital. but will require time to regain her strength and resume full training.

European Championships:

Ladies: Stanislava Konstantinova, Alina Zagitova, Sofia Samodurova
Reserves: Elizaveta Tuktamysheva and Evgenia Medvedeva
 
Men: Maxim Kovtun, Mikhail Kolyada, Alexander Samarin
Reserves: Andrei Lazukin, Dmitri Aliev and Sergei Voronov
 
Pairs: Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov, Natalia Zabiiako/Alexander Enbert, Aleksandra Boikova/Dmitrii Kozlovsky
Reserves: Daria Pavluchenko/Denis Khodykin, Anastasia Mishina/Aleksandr Gallyamov
 
Ice Dance: Victoria Sinitsina/Nikita Katsalapov, Alexandra Stepanova/Ivan Bukin, Sofia Evdokimova/Egor Bazin
Reserves: Betina Popova/Sergey Mozgov, Anastasia Skoptsova/Kirill Aleshin, Tiffani Zagorski/Jonathan Guerreiro



Winter Universiade:

Ladies: Stanislava Konstantinova, Elizaveta Tuktamysheva
Reserves: Evgenia Medvedeva, Maria Sotskova
 
Men: Maxim Kovtun, Alexander Samarin, Andrei Lazukin
Reserves: Dmitri Aliev, Alexander Petrov, Anton Shulepov
 
Pairs: Anastasia Poluyanova/Dmitri Sopot, Alexandra  Koshevaya/Dmitry Bushlanov, Vasilisa Ozerova/Maxim Bobrov
 
Ice Dance: Sofia Evdokimova/Egor Bazin, Betina Popova/Sergey Mozgov, Anastasia Skoptcova/Kirill Aleshin
Reserve: Anastasia Shpilyeva/Grigory Smirnov
 

Synchronized Skating 

 
“Tatarstan” (Kazan) and “Dream Tim” (Samara)